E-Ticaret Sitesinde Bulunması Gereken Hukuki Metinler

Bir E-Ticaret Projesinde, mevzuatlar kapsamında web sitesinin içine konulması gereken hukuki metinler Tüketici Hukuku hükümleri olacaktır. Çünkü 4077 Sayılı Tüketici Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde emredici nitelikte bazı hukuki metinlerin web sitesinde bulunması zorunlu kılınmaktadır. Genel olarak bir e-ticaret platformunda bulunması gereken yazılı metinler;

 • Web Sitesi Üyelik Sözleşmesi: Üyelik sistemi ile çalışan web sitelerinde tüketicilerin siteye üye olurken bir takım bilgilerini bırakmalarının yanında site prensiplerini içeren ve bazı hukuki durumlara atıfta bulunulan üyelik sözleşmelerinin üyeye onaylatıldıktan sonra üyelik işleminin sonlandırılması son derece önemlidir. Tüketiciye, kullanım şartları olarak da adlandırabileceğimiz bu türden bir üyelik sözleşmesinin onaylatılmaması halinde hem sitenin genel prensipleri hem de site işletmecisinin hukuki açıdan tüketiciye onaylatması gereken bazı konular açıkta kalacağı için olası bir ihtilafta web sitesi işletmecisi sıkıntılı durumlar yaşayabilir. Hukuk karşısında olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına bu tarz bir üyelik sözleşmesinin tüketici tarafından kabul edildikten sonra üyelik işleminin tamamlanması en sağlıklı yoldur.
 • Gizlilik Taahhütnamesi/Sözleşmesi: Web Sitesinde ana sayfada rahatlıkla görülebilecek bir alanda site işletmecisi tarafından hazırlanan ve bilhassa kişisel bilgilerin korunması ve ne şekilde kullanılabileceği politikasının bildirildiği bir metin bulunmasında fayda vardır. Bu hem tüketiciyi rahatlatır, hem de olası bir takım hukuki ihtilaflarda site işletmecisinin elini güçlendirir. Bu metin Gizlilik Sözleşmesi ya da Taahhütnamesi olarak adlandırılabilir. Üyelik sırasında Üyelik sözleşmesi ile birlikte tüketiciye onaylatılmasında fayda vardır.
 • Site İşletmecisi İletişim Bilgileri: Web sitesinin işletmecisinin
  1-Tüzel kişi ise ticari unvanı,
  2- Gerçek kişi ise adı soyadı,
  3- Adres, telefon ve e-posta bilgileri,
  4- Ticaret sicil ya da vergi numarası,
  5- Sorumlu kişilerin ad ve soyadı,
  ana sayfada uygun ve kolay erişilir bir alanda yayınlanması hem 5651 Sayılı kanun ve ilgili yönetmelikler kapsamında zorunluluk arz etmektedir
 • Ön Bilgilendirme Formu: 4077 Sayılı Tüketici Kanunu ve satış yapan e –ticaret şirketlerini açısından en önemli ikincil mevzuat olan Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik kapsamında tüketici satın alma işlemini tamamlamadan evvel kredi kartı bilgilerini sisteme girdikten sonraki adımda, vereceği siparişin detaylarını içerir kısa bir metin olan “Ön Bilgilendirme Formu” nu mutlaka onaylamış olmalıdır. Ön Bilgilendirme Formu’nun satış esnasında onaylanması yeterli olmayıp tüketicinin kolaylıkla erişebileceği bir şekilde 3 yıl boyunca da saklanması da gereklidir.
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi: Ön Bilgilendirme Formu tüketici tarafından onaylandıktan sonra daha detaylı şekilde düzenlenmiş ve mevzuata uygun olarak hazırlanmış olan Mesafeli Satış Sözleşmesinin de Tüketici tarafından onaylanması gereklidir. Bu metnin de onaylanması yeterli olmayıp 3 yıl boyunca tüketicini de kolaylıkla erişebileceği şekilde saklanması gereklidir.
Bunların dışında alınacak alan adının (domain name) tescilli olması, ayrıca seçilecek alan adına yönelik olarak TPE ‘ bir marka tescil başvurusu yapmakta fayda vardır. Yapılacak proje ile ilgili olarak BSS markası veya markalarından biri kullanılacaksa bir sıkıntı yok, ancak başka bir marka/alan adı kullanılacaksa alan adı başvurusu ile birlikte veya daha öncesinde marka tescil başvurusu yapmakta da son derece önemli olacak.
Alan adı şirket adından farklı olacaksa TPE tescili yönünden marka olarak ön araştırmasının yapılması gerekir, bu kısmı TPE nezdinde tamamlanmalıdır.


Avukat Bülent KAPTAN
Patent & Marka Vekili
http://bkaptan.com/
kaptan@bkaptan.com

© 2018 Kaptan Avukatlık Bürosu. Tüm Hakları Gizlidir. logo-footer

Bülent KAPTAN has set up his private practice as a member of Izmir Bar Association in 1991.
He was registered as Trademark and Patent Attorney to TPE (Turkish Patent Institute, not Turkish Patent and Trademark Office) in 1999. He has attended to Patent Attorneys Professional Training Programmes given by World Intellectual Property Organization as a distant education and an 8 months programme in TPE collabration with European Patent Office.

In 2002, he participated an English Translation Training for 20 months, organized by one of the M.E.B (Ministry of Education) affiliated private education institution.

He is a member of ICC Turkish National Committee and PEM Trademark and Patent Attorneys’ Assocation.

He has been writing in “Refrigeration World”, a publication of Aegean Region Refrigeration Industry and Business Association, since 2002.

He speaks English and German.

Stj. Av. Sümeyyenur KÜÇÜK, 1998 Trabzon doğumludur. 2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup avukatlık stajını hukuk büromuzda sürdürmektedir. İngilizce bilmektedir.

Av. Özge ERDOĞAN, 1997 Adana doğumludur. 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup 2019 yılından itibaren hukuk büromuzda çalışan ve aynı zamanda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Özel Hukuk bölümünde yüksek lisans eğitimini sürdüren Özge ERDOĞAN ileri seviyede İngilizce bilmektedir.

 

Yönetici asistanı Selda GÜNEŞ, 1973 İzmir doğumludur. 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden ve 2017 yılında Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur.

 

Stj. Av. Tahsin Burak ÖZTÜRK, 1999 İzmir doğumludur. 2021 yılında Lefke Avrupa Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup avukatlık stajını hukuk büromuzda sürdürmektedir. İngilizce bilmektedir.